Książka dla Ciebie, Oleńka. Panienka z Białego Dworu

Miłość na tle wojny

Miłość nie jest łatwym uczuciem z którym wiele osób w dzisiejszych czasach nie umie sobie w odpowiedni sposób poradzić. Narzekamy na to uczucie każdego dnia, nawet wtedy, kiedy pod ręką mamy dostęp do najróżniejszych wynalazków ułatwiających nam kontakty, codzienne spotkania. A co dopiero można powiedzieć o ludziach, którzy poszukiwali miłości w czasach wojny. Czy oni mieli łatwiej? Czy my jednak mamy lepsze możliwości? Może kiedy zapoznamy się z historią miłości z poprzedniej epoki zorientujemy się, że tak naprawdę nie mamy na co narzekać. W tym celu przyda nam się książką pt.”Oleńka. Panienka z Białego Dworu” autorstwa Wioletty Sawickiej (https://www.taniaksiazka.pl/olenka-panienka-z-bialego-dworu-wioletta-sawicka-p-1333332.html).

W przededniu I wojny światowej

Autorka przenosi nas do roku 1913 na Wileńszczyznę, gdzie słychać już były pierwsze wzmianki o tym, że może dojść do wielkiej wojny. Jednak to nie przeszkadzało hrabiemu Aleksandrowi Ostojańskiemu wieść spokojnego życia w pięknym dworze przy boku swojej żony i dzieci. Trzeba przyznać, że hrabiostwo należało do bogaczy, ponieważ posiadali ogromną ziemię, własną stadninę oraz gorzelnię. Niczego im w życiu nie brakowało. Oczkiem w głowie hrabiego jest córka Oleńka – najmłodsza z dzieci zawsze mogła liczyć na fory u swojego ojca, który jej na dużo pozwalał. Dziewczynka to pozytywna bohaterka, która chodziła nawet do biednych dzieci uczyć je za darmo języka polskiego. Dzieci doceniały jej dobroć i towarzystwo – po części dlatego, że zawsze miała ona dla maluchów jakieś łakocie w kieszeni. Dziewczyna była również bardzo uparta i zawsze chciała postawić na swoim – również wtedy, kiedy chodziło o wybór miłości życiowej.

Trafne wybory

Oleńka, gorąca patriotka, podczas nauczania dzieci poznaje Joachima – ubogiego nauczyciela, którego obdarza miłością i to z wzajemnością. Oboje z wielką przyjemnością przebywają w swoim towarzystwie, jednak doskonale zdają sobie sprawę, że ich związek będzie ogromnym mezaliansem na który na pewno nie zgodzą się rodzice dziewczyny. Jak się okazuje – hrabia i jego żona mają już pomysł na życie córki i nawet kandydata na męża dla niej. Tym kimś na pewno nie będzie jej ukochany Joachim. Wybuch pierwszej wojny światowej i tragedia jaka spada na pałac oraz ziemie Ostojańskich sprawia, że rodzina staje przed nowym wyzwaniem. Jak sobie z tym wszystkim poradzi Oleńka – młoda dziewczyna, która czuje w sobie ogromne przywiązanie do ziemi polskiej? Czy uda się jej na stałe połączyć ze swoim ukochanym Joachimem? “Oleńka. Panienka z Białego Dworu” to pierwszy tom serii, która będzie opowiadać o miłości jaką przypadło przeżywać kobietom i mężczyznom w niełatwych czasach wojny.

Tree obraz autorstwa freepik - www.freepik.com